Chrupiący chleb jogurtowy, pszenno-żytni, domowej roboty, był moim marzeniem od dawna. Pamiętam, jak w dzieciństwie czekaliśmy wieczorem pod piekarnią, żeby kupić pierwsze, wypieczone bochenki chleba. Jedliśmy jeszcze ciepłe kromki, posmarowane grubo masłem, nie przejmując się bólem brzucha. Na moim Instagramie kilkakrotnie podzieliłam się z Wami zdjęciami naszego chleba jogurtowego pszenno-żytniego. Za każdym razem dostawałam wiadomości z prośbą o przepis. Pierwsze próby w pieczeniu chleba rozpoczęliśmy (a właściwie rozpoczął mój facet, bo mój wkład to degustacja) podczas lockdownu. Mieliśmy dużo czasu i nie chciało nam się czekać w kolejce pod piekarnią. Od tamtej pary mogę nieskromnie stwierdzić, że doszedł do perfekcji, a jego chleb jogurtowy jest lepszy, niż każdy inny kupiony w piekarni. Jest tak dobry, że potrafimy zjeść połowę, od razu po upieczeniu. Jego przygotowanie jest stosunkowo szybkie, ze względu na fakt, że robiony jest na jogurcie i nie trzeba przygotowywać zakwasu.
Nasz chleb jogurtowy jest przykładem na to, że w domowych warunkach można upiec smaczny, chrupiący bochenek chleba, nawet lepszy niż z bio rzemieślniczej piekarni.
Wskazówka: Do pieczenia chleba potrzebujecie formy kamionkowej z przykrywką. Nasza jest podłużna o pojemności 4 l i wymiarach 33x22x15. Chleby, które pieczemy są raczej małe, więc starczyłaby tez 3 l. Dzięki tej formie wypiekany chleb będzie miał idealnie chrupiąca skórkę, a w środku będzie miękki. Formę możecie używać do wypiekania innych chlebów oraz do przygotowania wszelkiego rodzaju zapiekanek.
SKŁADNIKI
250 g wody
15 g drożdży
360 g mąki pszennej typu 550
160 g mąki żytniej typu 1150
100 g jogurtu naturalnego 2 % tłuszczu lub więcej
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka słodu jęczmiennego
2 łyżki stołowe octu jabłkowego
INSTRUKCJA
1. Drożdże rozpuścić w odrobinie ciepłej wody.
2. Do dużej miski dodać mąkę, sól, zaczyn drożdżowy, miód, słód jęczmienny, ocet, jogurt i wodę. Wyrabiać ciasto mikserem, robotem kuchennym lub ręcznie. Uwaga: ciasto wychodzi gęste.
3. Wyrobione ciasto oprószyć mąką, przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1,5 godziny.
4. Formę nasmarować tłuszczem.
5. Ciasto wyjąć z miski, zagnieść na posypanym mąką blacie i uformować bochenek. Zagięcie chleba powinno znajdować się na dole. Chleb przełożyć do formy. Górę oprószyć mąką i naciąć w kilku miejscach. Formę przykryć przykrywka i wstawić do zimnego piekarnika. Piec 35 minut w temperaturze 230 stopni.
6. Po tym czasie ostrożnie zdjąć pokrywkę i piec kolejne 25-30 minut w temperaturze 210 stopni. Chleb powinien być brązowy tak jak na zdjęciu.
7. Upieczony chleb wyjąć z formy i schłodzić na kratce kuchennej.