Camogli – uroczy zakątek w Ligurii

by Paula
Camogli wybrzeże

Pas wybrzeża liguryjskiego kryje wiele urzekających miasteczek śródziemnomorskich, dlatego za każdym razem, kiedy odwiedzam w Genui moją przyjaciółkę wybieramy się do jednego z nich. Tym razem zabieram Was na spacer do małego portu Camogli, czyli  jednego z bardziej urokliwych zakątków Ligurii.

Plaża w Camogli

Camogli położone jest na riwierze Levante (Riviera di Levante), pasie nadbrzeżnym wchodzącym w skład regionu liguryjskiego, który ciągnie się od Genui na wschodzie do La Spezi na zachodzie.

Camogli wybrzeże

 

Zakochani w Camogli

Camogli odwiedziłam w lutym, tuż po walentynkach. W związku z tym, liczne pozostałości dekoracji z serduszkami, które spotkałam w ulicznych restauracjach, przypominały o tym święcie. Od 1988 roku Izba Turystyczna i gmina Camogli organizują „Zakochani w Camogli”(„Innamorati a Camogli”), inicjatywę z okazji Dnia Świętego Walentego. Właśnie dlatego polecam wybrać się w te regiony akurat w tym okresie. Przez cztery dni w restauracjach serwowane są specjalne, ekskluzywne, walentynkowe menu dla par. W związku z tym szefowie prześcigają się w pomysłach na wyśmienite dania. Podawane są one na specjalnych talerzach, stworzonych co roku przez innego artystę. Talerz ten można zabrać ze sobą do domu. Wiele osób kolekcjonuje je.

Walentynki w Camogli
Walentynki we Włoszech

Oprócz uczy dla podniebienia organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Nadmorska miejscowość Camogli to mieszanka różnorodnych barw: turkusowe morze, czerwone, pomarańczowe, żółte i różowe budynki, zielone pasmo górskie, które za nimi wystaje. A to wszystko otulone promieniami słonecznymi. Bajkowa sceneria. Naprawdę można się zakochać i to nie tylko w walentynki.

Karnawał we Włoszech
Widok z góry na Camogli

 

Wioska rybacka

Camogli to także stara wioska rybacka. Są tutaj wędzarnie, sieci rybackie, które schną w słońcu wzdłuż mola, kawałek kamienistej plaży, liczne restauracje i bary oraz małe sklepiki, w których można kupić rękodzieło. Jedną z wąskich uliczek możemy wspiąć się w górę lub po prostu w nich pobłądzić.

Wioska rybacka- Camogli
Port w Camogli

Zimą miasteczko nie jest zatłoczone. Z małej łódki sprzedają pachnące, smażone owoce morza i ryby. W Camogli znajduje się mały port z białą latarnią morską oraz dwa artystyczne ogony wielorybów, przy których można zrobić sobie zdjęcie. To idealne miejsce, które z pewnością nadaje się na spędzenie popołudnia.

Na lunch polecam malutki lokal La Bossa di Mario. Podają przepyszną zupę rybną, tatara z tuńczyka i bruschettę z burratą i anchois. Przepis na moją wersję znajdziecie tutaj.

Latarnia morska w Camogli

 

Jak dojechać?

Najlepszym sposobem na dojazd do Camogli z Genui jest podróż pociągiem. Wsiadamy na stacji Genova Piazza Principe lub Genova Brignole. Czas podróży ok. 35-40 minut z Genova Brignole, 50 minut  z Genova Piazza Principe, a cena biletu: pomiędzy 2,80 – 3,60 Euro w jedną stronę. Wysiadamy na stacji Camogli – St.Fruttuoso.

Rozkład jazdy tutaj: https://www.trenitalia.com/en.html (strona w języku angielskim) 

Samochodem dojedziemy autostradą Dei Fiori A12, najlepiej wybrać zjazd na Recco i stamtąd podążać za kierunkowskazami do Camogli. Jeżeli chcemy podziwiać nadmorskie krajobrazy, najlepiej wybrać zjazd z autostrady w Rapallo i dalej podążać drogę powiatową SP1.

Niestety, tak jak w każdym z nadmorskich miasteczek w Ligurii, jest problem z parkowaniem. Najwięcej miejsc parkingowych jest przeznaczonych dla mieszkańców, dlatego pozostałe, nieliczne parkingi są płatne. Najczęściej poszukiwania parkingu zabierają dużo czasu. My parkowaliśmy ostatnio pod supermarketem Gulliver. Wykupiliśmy bilet 3 godzinny i nie było problemu. Godzina kosztuje około 1,50 euro (jeżeli zrobimy zakupy w markecie pierwsza godzina parkowania jest gratis). 

Z portu w Camogli odpływają również statki w kierunku San Fruttuoso i Portofino.

 

Włochy wybrzeże

Podobne wpisy

Zostaw komentarz