Tort orzechowy Snickers

by Paula
Tort orzechowy Snickers

Moja przyjaciółka znana jest wśród swoich włoskich znajomych z przepysznych tortów i talentu do gotowania. Biorąc pod uwagę wybredne, włoskie gusta, to bez wątpienia wielki komplement. Będąc u niej w odwiedzinach, mój facet nie chciał iść zjeść do restauracji, tak bardzo smakowała mu jej kuchnia. Dlatego, gdy tylko wysłała mi zdjęcia swojego tortu orzechowego Snickers, wiedziałam, że muszę go wypróbować. Moje ulubione torty to takie, które mają mało ciasta, a dużo masy. Dzięki temu tort jest dość mokry i rozpływa się w ustach. I taki właśnie jest Snickers. Masa budyniowa z czekoladą jest wyśmienita, do tego kajmak, który uwielbiam. Orzechowy biszkopt świetnie się z nimi komponuje. Tort warty wypróbowania na zbliżające się Święta Wielkanocne.

Tort orzechowy Snickers
Tort orzechowy Snickers- środek
Tort orzechowy Snickers- kawałek
Tort orzechowy Snickers

Tort orzechowy Snickers

Wydrukuj
Fakty żywieniowe: 200 kalorie 20 grams tłuszcz

SKŁADNIKI

Biszkopt
5 jajek
3 ½ czubatych łyżek stołowych mąki pszennej (80g)
1 ½ łyżki stołowej kakao (20 g)
½ szklanki cukru (60 g)

Biszkopt orzechowy
5 białek jajek
¾ szklanki cukru (110 g)
1 łyżka mąki pszennej (15 g)
1 łyżka mąki ziemniaczanej (15 g)
2 łyżeczki proszku do pieczenia (5 g)
250 g drobno posiekanych orzechów włoskich, laskowych, arachidowych (mix lub jeden rodzaj)
1 łyżka miodu płynnego (opcjonalnie)

Masa budyniowa
5 żółtek jajka
50 g cukru
10 g cukru waniliowego
25 g mąki ziemniaczanej (ok. 2 łyżki)
30 g mąki pszennej (ok. 2 czubate łyżki)
250 g miękkiego masła
500 ml mleka
50 g czekolady mlecznej
50 g czekolady gorzkiej

Polewa
100 g ulubionej czekolady
30 g śmietany kremówki lub mleka
orzechy do dekoracji

Inne
okrągła foremka o średnicy ok. 27 cm
1 puszka masy krówkowej kajmak (400 g)

INSTRUKCJA

Biszkopt
1. Białka oddzielić od żółtek. Dodać szczyptę soli i ubić białka na sztywną pianę. Następnie powoli dodawać cukier.
2. Kolejnym krokiem jest dodanie żółtek: jedno po drugim, miksując.
3. Mąkę przesiać razem z kakao. Powoli, partiami dodawać do masy. Mieszać mikserem na bardzo wolnych obrotach lub łyżką.
4. Masę przelać do formy wyłożonej papierem do pieczenia (papier dajemy jedynie na spód). Biszkopt od razu wstawić do nagrzanego do 100 stopni piekarnika i dopiero wtedy podwyższyć temperaturę do 175 stopni. Piec 25-30 minut na drugiej półce od dołu. Sprawdzić patyczkiem, czy jest upieczony. Wyciągnąć od razu z piekarnika i rzucić blaszka z wysokości pół metra o ziemię. Biszkopt w foremce kładziemy do góry nogami na kratkę od piekarnika (ruszt) i zostawimy do ostygnięcia. Dzięki temu nie opadnie i będzie równy. Na koniec okroić boki biszkoptu i wyjąć go z foremki.

Biszkopt orzechowy
1. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie powoli dodawać cukier.
2. Do ubitego białka dodać mąkę pszenną i ziemniaczaną, wymieszane z proszkiem do pieczenia oraz orzechy. Wymieszać do połączenia się składników. Na koniec dodać miód (opcjonalnie).
3. Przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia (podobnie, jak w poprzednim biszkopcie papier wykładamy jedynie na spód formy. Boków nie smarujemy). Biszkopt wstawić do nagrzanego do 100 stopni piekarnika i dopiero wtedy podwyższyć temperaturę do 175 stopni. Piec 25 minut. Ciasto powinno lekko zarumienić się. Sprawdzić patyczkiem, czy jest upieczony. Wyciągnąć od razu z piekarnika.

Reszta
1. Mikserem wymieszać ¾ szklanki mleka z mąką i żółtkami. Pozostałe mleko zagotować z cukrem. Odstawić na chwilę z palnika. Do zagotowanego mleka wlać powoli i ciągle mieszając przygotowany wcześniej roztwór. Najlepiej nadaje się do tego trzepaczka do jajek, wtedy łatwiej uniknąć grudek. Postawić ponownie na włączony palnik. Budyń gotować na bardzo wolnym ogniu. Gdy będzie gęsty dodać w kawałkach czekoladę mleczną i gorzką. Wymieszać energicznie do rozpuszczenia się czekolady i wyłączyć palnik. Budyń ostudzić.
2. Kostkę masła utrzeć mikserem. Następnie łyżka po łyżce dodawać schłodzony budyń, aż składniki się połączą i będą miały jednolitą konsystencję. Na sam koniec można dodać 1 łyżkę ciemnego kakao, wtedy masa będzie jeszcze bardziej czekoladowa. Opcjonalnie można dodać kieliszek dobrego spirytusu.
3. Biszkopty przekroić na pół.
4. Złożenie tortu: Na dolną część ciemnego biszkoptu wyłożyć ½ masy budyniowej. Przykryć połówką biszkoptu orzechowego. Na niego wyłożyć masę krówkową, przykryć ciemnym biszkoptem i posmarować go masą krówkową (powinno trochę jej zostać) oraz pozostałą masą budyniową. Przykryć pozostałą częścią biszkoptu orzechowego.
5. Czekoladę ze śmietaną kremówką lub mlekiem rozpuścić w kąpieli wodnej. Gotową polewą polać ciasto, następnie ozdobić orzechami.

WSKAZÓWKI

1. Do biszkoptu najlepsze są świeże, wiejskie jajka.
2. Jeżeli biszkopt wyjdzie suchy możemy nasączyć go mocnym naparem z czarnej herbaty posłodzonej miodem. U nas przeważnie ciasto wychodzi dość mokre, dlatego rezygnuje z nasączania.
3. Inna opcją jest zrobienia polewy orzechowej (wierzch tortu): 100 g masła rozpuścić z 3 łyżkami cukru, 2 łyżkami miodu i 150 g posiekanych orzechów.

Zrobiłaś/eś ten przepis?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @cookingandplaces

Podobne wpisy

Zostaw komentarz